TV Comedy Series And Cinema of Comedy - من و مرگ و صادق هدایت – نوشته مهرداد نعیمی
سینمای كمدی و طنزهای تلویزیونی و مطبوعاتی

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:دوستان ما

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

این صفحه را به اشتراک بگذارید

چت روم

دوشنبه 24 آبان 1389-12:10 ب.ظمن و مرگ و صادق هدایت نوشته مهرداد نعیمی

 

مرگ، مرگ یك دوست یا یك آشنا همیشه بدترین خبریه كه می شه به یه آدم داد . هنوزم بعد گذشت نزدیك 60 سال از مرگ دوست عزیزم صادق، احساس بدی دارم. یا مثلا مرگ پدربزرگم با گذشت 10 سال، همچنان به تلخی سابق مونده.  یا هر موقع با پسر عمه ام یاد مرگ مادربزرگمون می افتیم تا نزدیك گریه پیش می ریم. آخه خیلی بد مرد.

اما غرض از نوشتن این متن این بود كه بگم از خود خبر مرگ بدتر اینه كه یادتون بیاد كه با اون مرحوم رفتار درستی نداشته اید. یادتون بیاد كه خیلی بی دلیل اون رو دلیل استعفای كاری خودتون اعلام كرده بودید و خیلی جزئیات دیگه رو به یاد بیارید كه ناراحت كننده اس.

دیروز ظهر خبری شنیدم كه همچین شاتالاق خورد تو كمرم، هیچی مثل مرگ با كمر دعوا نداره، مثلا همه می گن بعد از مرگ پدرم كمرم شكست . حالا هم مرگ این عزیز كه خیلی هم جوون بود و یه روزگاری بخشی از زندگی من شده بود، اول از همه كمرم رو نشونه گرفت. البته مرحوم داش آكل می گفت عشق كمر یك آدم رو خم می كنه، اما من از صادق هدایت كه دوست مشتركمونه خواهم خواست كه مرگ رو هم به اون لیست اضافه كنه . البته خود عمو صادق جملات درخشان زیادی درباره مرگ داره، مثلا یه جا گفته تنها چیزی كه دروغ نمی گوید، مرگ است . این خیلی جمله خاصیه ها، من خودم یه بار سعی كردم كه در طول یك هفته هیچ دروغی نگم اما نشد كه نشد.  حتما خیلی چیزا هستن كه به نظر می یاد دروغ می گن اما صادق جان فقط مرگ رو در لیست خودش گذاشته . وقتی مرگ سراغت اومد، اومده دیگه و نه باهات شوخی داره نه دروغی بهت می گه . همه آدما هم می میرن . هیشكی نمی تونه بگه نمی میره و این تنها چیزیه كه ازش مطمئنیم . كاری هم به اون جمله جادویی وودی آلن نداریم كه گفته بود مرگ چیز خوبیه به شرطی كه وقتی سراغت اومد، تو اونجا نباشی .

عمو صادق یه جمله معروف دیگه داره كه می گه در زندگی زخمهایی هست كه مثل خوره روح را آهسته و در انزوا می خورد و می تراشد .

اما اینكه صادق هدایت این جمله بالا رو در مورد چه زخمی گفته بوده، معلوم نیست. عده ای می گن درباره شكست عشقی صادق جان بوده. آخه هدایت چندین سال روابط عاطفی خوبی با دختری فرانسوی به نام ترز داشت كه كمی قبل از نوشتن این جمله به شكست منجر میشه و هدایت هم تا آخر عمرش تنهایی رو انتخاب می كنه.

اما عده دیگه ای می گن منظور از این زخم همون دردیه كه تمام عمر هدایت همراهش بوده. همه آدما تو زندگیاشون از این دردها دارن. حتی خندون ترین و خوشحال ترین آدمایی كه می بینید هم اگه كمی بهشون نزدیك بشید می فهمیدكه تو زندگیش مشكلات زیادی داره.

اما از اونجا كه بعید می دونم این متنمو كسی بخونه، چون حتی قصد ندارم برای كسی ایمیلش كنم . می خوام از فرصت استفاده كنم و به این عزیز تازه رفته بگم كه منو ببخشید لطفا، من نمی دونم چرا شما باید در این سن كم و با این همه جذابیت و طراوت تصادف كنید و به دنیای ثانی برید اما اینو می دونم كه این جور اتفاقات واقعا غیرمنصفانه و ناراحت كننده اس.

یه آدمای ظالمی هستن كه 80، 90 سال عمر می كنن اما یه آدم بی گناهی مثل شما 22 سال بیشتر عمر نمی كنه. اصلا فكر كنم دلیل اصلی مرگتون همین بود كه هیچ گناهی نداشتید . اگه یه زحمتی به خودتون می دادید و 4، 5 تا گناه تپل  به كارنامه تون اضافه می كردید، لااقل خدا یه 20 سالی بهتون فرصت می داد كارهای خوب بكنید، شك ندارم كه از این به بعد، پدر و مادرتون هر یك سال ده سال پیرتر خواهند شد. كار خوبی نكردید كه این قدر بی گناه زندگی كردید.

اصلا یه فكری زد به سرم، اصلا منو نبخشید كه هیچ ، خودتون رو شاكی تر هم نشون بدید . منو نبخشید تا یكی از گناه های زندگی من باشید . اینجوری احتمالا اون دنیا می برنمون تو یه محكمه الهی و من می شم متهم. چه حالی می ده اون دادگاه،

 
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات