TV Comedy Series And Cinema of Comedy - نگاهی به دیالوگ‌‌ها و نماهای كلیدی «جدایی نادر از سیمین»
سینمای كمدی و طنزهای تلویزیونی و مطبوعاتی

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:دوستان ما

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

این صفحه را به اشتراک بگذارید

چت روم

سه شنبه 24 اسفند 1389-10:47 ق.ظنگاهی به دیالوگ‌‌ها و نماهای كلیدی «جدایی نادر از سیمین»

نگاهی به دیالوگ‌‌ها و نماهای كلیدی «جدایی نادر از سیمین»

 

ترس، دروغ، شك و (...) به روایت فرهادی

«جدایی نادر از سیمین» روایت فرهادی از ترس، دروغ و شك است كه او قصد دارد مخاطب راجع به آن قضاوت كند. او سعی كرده با استفاده از صحنه های حاشیه ای مثل پرسیدن سوال درسی از ترمه، حرف هایش را بزند.

«جدایی نادر از سیمین» فیلمی از اصغر فرهادی است كه تاكنون جوایز بسیاری از جشنواره های برلین، فجر و آسیاپاسیفیك دریافت كرده است.

داستان این فیلم درباره زن و شوهری (نادر و سیمین) است كه قصد دارند پس از 14 سال از هم جدا شوند. نادر و سیمین نمایندگانی از طبقه متوسط به بالای جامعه هستند. پدر نادر كه مبتلا به آلزایمر است، نیاز به مراقبت دارد و آن ها راضیه (ساره بیات) را برای انجام نگهداری پدر به خانه می آورند.

راضیه كه فردی متدین است روزی برای رفتن به دكتر، دست پدر نادر را می بندد تا وقتی برمی گردد تكان نخورد و مشكلی برایش پیش نیاید. از قضا آن روز نادر زود به خانه می آید و چند بار در می زند ولی كسی در را باز نمی كند. در نهایت به داخل خانه می رود و با پدرش كه از روی تخت افتاده ، مواجه می شود.

نادر پس از تیمار كردن پدرش با راضیه مواجه می شود و با او بحث می كند و به او تهمت دزدی از كشوی داخل اتاق می زند. تماشاگر در ابتدای فیلم دیده است كه پول های داخل اتاق را سیمین به جهت حساب كردن پول كارگرها برداشته بود.

در ادامه راضیه می گوید من دزدی نكردم و اگر دزدی كرده بودم الان اینجا حضور نداشتم. كشمكش ادامه می یابد تا این كه نادر، راضیه را -كه حامله است - به بیرون از خانه هل می دهد.

پس از این حركت به نادر خبر می دهند كه راضیه حامله بوده و بچه اش در اثر ضربه تو سقط شده است.

كار به شكایت و دعوا می رسد و حجت، همسر راضیه (شهاب حسینی) كه شخصی بدهكار است، بارها با نادر دعوا می كند.

پس از شكایت راضیه از نادر، نادر هم از راضیه به دلیل بستن دست پدرش شكایت می كند.

در این بین «ترمه» فرزند نادر و سیمین (با بازی سارینا فرهادی) شاهد كل ماجراست و به نوعی می خواهد تصمیم گیری كند.

داستان ادامه می یابد تا اینكه نادر به حرف خود درباره آسیب دیدن پدرش توسط راضیه شك می كند و راضیه هم به سقط شدن بچه اش با ضربه نادر شك می كند. (راضیه روز قبل از حادثه با یك ماشین تصادف كرده بود و نادر هم برای بیرون آوردن پدرش از دستشویی به درب دستشویی ضربه زد).

سیمین با همسر راضیه صحبت می كند تا مبلغی را بگیرند و ماجرا ختم شود.

نادر كه در ابتدا راضی به این كار نمی شود و می گوید من پول زور به هیچ كس نمی دهم، به همراه همسر و فرزند خود به خانه راضیه و حجت می رود. طلب كارهای حجت هم نشسته اند و نادر می گوید من پول را می دهم ولی قبل از آن راضیه باید روی قرآن دست بگذارد و بگوید من باعث سقط شدن بچه او هستم. راضیه هم این كار را نمی كند و حجت متوجه ماجرا می شود و از خانه بیرون می رود.

سكانس پایانی فیلم را هم یا دیده اید و یا خواهید دید.

«اصغر فرهادی» در «جدایی نادر از سیمین» سعی كرده با استفاده از صحنه های حاشیه ای مثل پرسیدن سوال درسی از ترمه، حرف هایش را بزند.

فیلم او با «درباره الی...» فاصله های زیادی دارد. در فیلم قبلی صحنه های اضافه دیده نمی شود ولی در این فیلم نماهای اضافه مثل سوار كردن پدر به ماشین یا بالا آوردن او و یا حضور ترمه در ماشین و نماهای بسیار دیگر می توانست حذف شود تا ریتم فیلم تند شود. با این كه موضوع فیلم، مخاطب را تا انتها سر صندلی سینما نگه می دارد ولی وجود صحنه های زاید، مخاطب را خسته و كلافه می كند.

نكته دیگر در مورد این فیلم، عدم استفاده از موسیقی است كه در برخی صحنه ها به شدت احساس می شود. البته پخش موسیقی های غیرمستقیم فیلم، یكی در داخل ماشین و از طریق ضبط و دو موسیقی دیگر از طریق رادیوی خانه نادر تا حدودی از این فضای كلافه كننده و عصبی تلطیف می كند كه البته كافی نیست.

با تمام این تفاصیل، نمی توان از دوربین روی دست های خوب محمود كلاری، فیلمنامه و كارگردانی قوی فرهادی چشم پوشی كرد ولی همه موافقان و مخالفان این فیلم تا رسیدن به «درباره الی...» فاصله ها دارد.

در ادامه این یادداشت شما را با برخی دیالوگ ها و نماهای كلیدی فیلم آشنا می كنم تا زمان تماشای فیلم توجه بیشتری به آن ها كنید و درباره موضوع و مضمون فیلم قضاوت كنید.

- تیتراژ این فیلم با صحنه كپی از صفحات شناسنامه برای ارائه به دادگاه آغاز می شود و نادر (پیمان معادی) و سیمین (لیلا حاتمی) در دادگاه درباره اختلافات شان صحبت می كنند.

- در سكانس ابتدایی فیلم در دادگاه، دلیل سیمین برای جدایی، رفتن به خارج از كشور است كه در این رابطه می گوید: «من ترجیح می دهم دخترم در این شرایط بزرگ نشود».

- پس از پایان دادگاه، سیمین وسایلش را جمع می كند تا به خانه مادرش برود. لحظه رفتن سی دی شجریان را می برد و وقتی نادر به او می گوید هر كدام را كه می خوای ببر، می گوید: من فقط همین را می برم.

- در نمایی از فیلم، «ترمه» در پمپ بنزین به ماشین پدرش بنزین می زند. وقتی كه داخل ماشین می شود، می گوید «همه نگاه می كنن». پدر هم می گوید: «بذار نگاه كنن». نادر از دخترش می پرسد بقیه پول را گرفتی، ترمه می گوید نه، بقیه اش انعام است. پدر می گوید «زمانی انعام می دهند كه خود طرف بنزین بزند». در نهایت او را مجبور می كند بقیه پول را پس بگیرد و در نهایت مابقی پول را هم به خود او می دهد. نادر با این كار به دخترش یاد می دهد حق اش را بگیرد.

- در قسمتی از فیلم راضیه به دخترش می گوید كیسه آشغال ها را بیرون ببر. كیسه آشغال ها پاره و راه پله كثیف می شود. همسایه آن ها از راضیه تقاضا می كند آشغال ها را با سطل بیرون ببرد كه راضیه می گوید ببخشید سرم گیج رفت و كیسه آشغال ها پاره شد. این دروغ كوچك جلوتر و در زمانی كه قرار است همسایه ها شهادت دهند، برایش مشكل ساز می شود.

- در نمای مهمی از فیلم كه گویی فرهادی می خواهد شعار بدهد، نادر معنی لغاتی را از ترمه می پرسد. اولین كلمه «نهضت» است كه ترمه «جنبش» معنا می كند. كلمه دوم «بادیه» است كه ترمه به اشتباه می گوید «باد تند» و نادر آن را با واژه «بیابان» اصلاح می كند.

كلمه سوم «گارانتی» است كه ترمه می گوید «ضمانت». نادر می گوید ضمانت عربی است و باید بگویی «پشتیبان». ترمه می گوید معلم مان گفته است. نادر هم می گوید: چیزی كه غلطه، غلطه! حالا هر كی می خواد گفته باشه یا هر جا می خواد نوشته باشه.

- نادر زمانی كه وارد خانه مادرزنش می شود، مردی در حال تنظیم شبكه های ماهواره است و در بك گراند آن فردی در حال نماز خواندن.

- وقتی معلم خصوصی ترمه، خانم قرایی (با بازی مریلا زارعی) برای شهادت دادن به دادگاه می آید، با سیمین برخورد می كند و از او می پرسد من چه چیزی باید بگویم. سیمین به او می گوید: «به نظرم واقعیت را بگویید.»

-در نمای دیگری وقتی مادر سیمین از ترمه سوال درسی می پرسد، ترمه در جواب می گوید: «در زمان ساسانیان، مردم به دو دسته اشراف و بزرگان و مردم عادی تقسیم می شدند».

- حجت (شهاب حسینی) به مامور دادگاه می گوید: «من رو از حبس می ترسونی، برو از خدا بترس. حرف نزنم كه چی، كه حقمُ بخورن».

- زمانی كه نادر قصد دارد به همسایه شان زنگ بزند، ترمه از او می پرسد «چرا می خوای زنگ بزنی؟» نادر در جواب می گوید: «برای اینكه حواسش باشه برای تحقیقات میان». ترمه در ادامه می گوید: «اگه قراره راستش رو بگه، چرا باید حواسش باشه».

- در جریان جر و بحث نادر و سیمین، نادر خطاب به او می گوید: «بچه تو باید همین جا بزرگ بشه كه مثل تو ترسو بار نیاد. تو می ترسی اینجا وایسی».

- ترمه كه حواسش به همه چیز است، از پدرش می پرسد اگر نمی دانستی راضیه حامله است، از كجا فهمیدی خانم معلم به او شماره دكتر داده است.

- نادر به دخترش می گوید: «قانون این چیزا حالیش نیست. میگه می دونستی یا نمی دونستی».

- در صحنه ای، «ترمه» بچه كوچكی را با حسرت نگاه می كند كه به راحتی روی پای مادرش خوابیده است.
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات