TV Comedy Series And Cinema of Comedy - بررسی دلایل به فنا رفتن سینمای گابن – نوشته مهرداد نعیمی
سینمای كمدی و طنزهای تلویزیونی و مطبوعاتی

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:دوستان ما

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

این صفحه را به اشتراک بگذارید

چت روم

جمعه 5 خرداد 1391-09:03 ب.ظبررسی دلایل به فنا رفتن سینمای گابن – نوشته مهرداد نعیمی: در گذشته های دور، در غرب آفریقا دهکده ای وجود داشت که از لحاظ جغرافیایی، بغایت مشابه دامنه جنوبی البرز بود، همان پستی و بلندی ها، همان چاله چوله ها و همان جک و جانورها. این دهکده که گابن نام داشت، امروزه به کشور بسیار بزرگی تبدیل شده است. gabon0

جغرافیای پهناور “گابن” از شرق به گینه بیسائو، از جنوب به کنگو، از شمال به کامرون و از غرب به اقیانوس اطلس می رسد. از آنجا که "گابن"، قلب سینمایی آفریقا محسوب می شد، برای بررسی سینما چاره ای نبود جز اینکه به “گابن” برویم! مورخان گزارش داده اند که در اواخر قرن چهاردهم شمسی، اتفاق هایی روی داد که سینمای “گابن” را کومپلت به باد فنا داد، بطوریکه اهالی این کشور مجبور شدند که برای تماشای یک فیلم گابنی روی پرده سینما، به دوبی یا تایلند سفر کنند.در قرن چهاردهم علت این رویداد مفتضحانه را "فساد و انحراف" و "متزلزل بودن شیوه های مدیریتی" می دانستند اما بعدها کشف شد که سرچشمه این اتفاقات، سوء تفاهم های فرهنگی بوده است، مطابق نظرات هنرمندان آن دوره، برای بررسی این انحرافات، باید به تاریخ، جغرافیا و وضعیت جامعه “گابن” فوکوس کرد. چنانچه یکی از این هنرمندان که به "ماهایا" شهرت داشت گفته بود:"همچون سایر زمینه ها، فساد در سینما همانقدری وجود دارد که در جامعه نیز موجود است، نه کمتر و نه بیشتر"از این رو، مورخ ما که دل شیر، شکمی سیر و روحی امیدوار داشت، تصمیم گرفت که به گابن برود تا از چند و چون ماجرا باخبر شود. اولین کشف او اینکه رفتن به “گابن” هرگز سخت نبوده است. چرا که آفریقایی ها اصالتا در رفتن به گابن ، تخصص دارند و با آن زاده شده اند. اصلا ریشه های آبا اجدادی، همواره آنها را به سوی این مکان شریف می کشاند. 


gabonafrica

تمام مسیر رفت صاف و هموار است و بلیطهای آن بسیار ارزان و به وفور یافت می شود، اما مسیر بازگشت آنقدر پیچ و خم دارد که هر کسی قادر به پیمودن آن نیست، بطوریکه هر کس که به “گابن” برود، در همان منطقه ساکن شده و توان بازگشتی ندارد. در گذشته نیز به دلیل مرکزیت گابن و نبود وسایل نقلیه مناسب، هر کس قصد داشت از شهری به شهر دیگر برود، باید ابتدا به “گابن” می رفت و سپس از آنجا به مقصد مورد نظر عزیمت می نمود. حتی در اعصار گذشته جاده ای ابریشمین جهت سفر به “گابن” احداث شده بود که با حمله اسکندر و به فنا رفتن او، این جاده نیز از رونق افتاد، برخی از مورخان عقیده دارند که اولین آدمیان بشر در گابن سکنی گزیده اند و ار این روست که می گویند به "گــابن" بودن آدمیان ریشه ی تاریخی دارد .با گذشت زمان و رشد صنعت و تکنولوژی و توجه ویژه به این منطقه توریستی، رفته رفته امکانات رفت و آمد و همچنین شرایط اسکان در این منطقه مجددا فراهم شد. بطوریکه روزانه هزاران نفر به “گابن” سفر می کنند و با تلاش بی دریغ مسئولین، این امکان فراهم شده است که از هر نقطه ی دنیا که اراده کنید در عرض کمتر از پنج دقیقه به “گابن” بروید. کارشناسان اظهار می کنند که وقتی همه امکانات زندگی در یک محل متمرکز شود، عجیب نخواهد بود اگر فساد و انحرافات نیز در آن لانه کند و این همان فساد و انحرافی است که از بطن جامعه گابن وارد سینما شد.این روزها هر کس می خواهد معامله اقتصادی کند، باید به “گابن” برود. 

دانش آموزان، دانشجویان، همه متاهلین و اکثر مجردها مرتبا به گابن سفر دارند. سالهاست که برای برابری مرد و زن قانونی وضع شده تا سربازان هم تمام دو سال سربازی را به گابن رفته و آنجا خدمت کنند. فقرا که به وفور به "گابن" می روند، جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه تسهیلات فراوانی(همچون مسکن مهر) فراهم شده تا آنها به سادگی و بدون دردسر به “گابن” سفر کنند و تا ابدالدهر همانجا بمانند. از همه مهمتر اینکه برای گرفتن مجوز فعالیتهای فرهنگی و هنری، باید به ساختمانی در “گابن” رفت و زیاد پیش می آید که نویسندگان برای نوشتن مطالبشان بی خود و بی جهت به “گابن” بروند. آنهایی که در “گابن” ریشه دوانده اند و کلفت شده اند، سعی می کنند از امکانات فراوان این کشور که شرحش رفت، استفاده کنند تا خودشان بیشتر شیرینی های “گابن” را بچشند، بنابراین به دنبال راه هایی برای کسب شهرت و قدرت می روند، یکی از بهترین راه ها برای کسب قدرت و شهرت، سینما است. سینما برای آنها بستری فراهم می کند تا با بهترین و کیفی ترین عناصر مرده و زنده، دلی از عزا خارج نموده و در آن بستر فوق الذکر، حالی ببرند. در هر محفلی، در راس مجلس نشسته و این توانایی را داشته باشند که مرتبا به بلاد کفر سفر کرده و سوغاتی های خوش بر و رو بیاوردند. به آنها این رویین تنی را می دهد که در مسائل سیاسی و اجتماعی نیز دخالت کنند و اینجاست که فساد وارد سینما می شود. اما سوال مهمی که پیش می آید این است که اساسا آیا اضمحلال سینمای گابن اتفاق عجیبیست؟ از یک کشور فقیر آفریقایی که در تمامی زمینه ها اعم از ورزشی، صنعتی و اقتصادی می لنگد، چه توقعی هست که صنعت سینمای پویایی داشته باشد؟

در پایان ذکر این نکته حیاتی است که به گواه مورخین، اگر آنهمه اصرار به بدنامی سینما آنهم توسط خود هنرمندان نبود، عمر سینما چند سالی بیشتر می شد و احتمالا هر چند سال یکبار فیلمی ساخته می شد که در جشنواره های جهانی، آبرویی برای ملت گابن بخرد.
منبع : ماهنامه طنز خط خطی
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات