TV Comedy Series And Cinema of Comedy - مطالب اردیبهشت 1388
سینمای كمدی و طنزهای تلویزیونی و مطبوعاتی

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:دوستان ما

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

این صفحه را به اشتراک بگذارید

چت روم

جمعه 25 اردیبهشت 1388-08:49 ب.ظگفتگو با جیم‌كری كه در انیمیشن یك سرود كریسمسی حسابی هنرنمایی كرده استجیم کری

كری در این فیلم كه با نگاهی به قصه كلاسیك چارلز دیكنز ساخته شده، در نقش اسكروچ پیر ظاهر می‌شود. اما این تنها نقشی نیست كه او در فیلم دارد. او به جای حداقل 8 شخصیت دیگر فیلم هم بازی می‌كند...
 
ما كمدین‌ها نباید عقب‌نشینی كنیم
جیم‌ كری، كمدین سرشناس سینما با «یك سرود كریسمسی» باز هم چهره تازه‌ای از خودش رو می‌كند. او در فیلم جدید رابرت زمه‌كیس، چهره خود را در اختیار انیماتورهای سینمایی قرار می‌دهد تا تصویری انیمیشنی از آن ارائه دهند. كری در این فیلم كه با نگاهی به قصه كلاسیك چارلز دیكنز ساخته شده، در نقش اسكروچ پیر ظاهر می‌شود. اما این تنها نقشی نیست كه او در فیلم دارد. او به جای حداقل 8 شخصیت دیگر فیلم هم بازی می‌كند. به این ترتیب، یك سرود كریسمسی پر از جیم‌ كری و نقش‌آفرینی‌های متنوع و متعدد اوست. در قصه فیلم، اسكروچ پیر با آد‌م‌ها و موجودات مختلفی برخورد می‌كند و مجبور می‌شود نگاهی به گذشته خود داشته باشد. ایام كریسمس نزدیك است و او باید قبل از این كه دیر شود، اشتباهات خود را جبران كند و دست به یك تصمیم‌گیری درست بزند.
تماشاگران سینما تا به امروز جیم‌ كری را در نقش‌های مختلف و متفاوتی دیده‌اند. اما منتقدان سینمایی عقیده دارند یك سرود كریسمسی، متفاوت‌ترین آنهاست. بعد از فیلم‌هایی مثل «خنگ و خنگ‌تر»، «ایس و نچورا»، «نمایش ترومن»، «ماجستیك»، «شوخی با دیك و جین»، «بروس مقتدر» و «بله قربان‌گو» كه همگی نمایش موفقی در گیشه نمایش داشته‌‌اند، ‌این بازیگر می‌آید تا دوباره تماشاگران سینما را به تعجب وادارد. هرچند كه بازی او، همان‌طور كه در گفتگوی پیش‌رو می‌گوید، مورد توجه اعضای سخت‌گیر و كمدی‌گریز آكادمی اسكار قرار نمی‌گیرد.

وقتی پیشنهاد بازی در یك سرود كریسمسی را دریافت كردی، چه احساسی داشتی؟
خیلی خوشحال شدم، به 3 دلیل. اول این كه این قصه چارلز دیكنز را خیلی دوست داشتم و دلم می‌خواست اگر نسخه‌ای سینمایی از آن تولید می‌شود، من نقش اصلی آن را بازی كنم. دلیل دوم این بود كه بسیار مایل بودم در یك فیلم سینمایی با رابرت زمه‌كیس همكاری كنم. دلیل سوم هم این بود كه فیلم به كمك تكنولوژی جدید دیجیتالی و به شكل تازه‌‌ای تولید می‌شد. در این حالت، تماشاچی تصاویر كارتونی و انیمیشنی مرا با صدای خودم روی پرده سینما می‌بیند و خبری از خود جیم‌ كری نیست.

این شیوه بازی كردن برایت سخت نبود؟
نه، خیلی هم جذاب بود. ما صحنه‌ها را به صورت زنده بازی و فیلمبرداری می‌كردیم و بعد این صحنه‌ها به كمك كامپیوتر به صورت انیمیشنی در می‌آمد. زمه‌كیس این شیوه كاری را چند سال قبل در «قطار سریع‌السیر قطب» و با كمك تام هنكس انجام داد و هنگام ساخت این فیلم، تجربه خیلی خوبی در این رابطه داشت. به همین دلیل، من به كار او كاملا اطمینان داشتم. رابرت از آن دسته فیلمسازانی است كه در هر كار خود، تلاش دارد تجربه‌های جدیدی را ارائه دهد. این كار او مثل انقلابی در صنعت سینماست و ارزش هنری خیلی زیادی دارد.

فكر می‌كنی این نوع فیلمسازی گسترش پیدا كند و عمومی شود؟
بعید می‌دانم. از یك‌ سو این شیوه كار بسیار گرانقیمت است و وقت زیادی می‌برد و از سوی دیگر، بعید می‌دانم عموم بازیگران دوست داشته باشند به جای خودشان، تصاویر كارتونی‌شان روی پرده سینما دیده شود.

ولی تو و تام هنكس این كار را كردید؟
یكی از دلایلش این است كه هر دوی ما طرفدار سینمای فانتزی هستیم و از همكاری با این نوع پرونده‌ها حمایت می‌كنیم. فیلم‌هایی كه به این شیوه تولید می‌شوند، حتما باید حال و هوای فانتزی و غیرواقعی داشته باشند. شما نمی‌توانید یك فیلم اكشن یا ترسناك به این شیوه بسازید و برای آن تام كروز یا آنجلینا جولی را دعوت به كار كنید. باید دید آیا بازیگران مطرح سینما دوست دارند بازیگر فیلم‌های فانتزی هم باشند یا خیر. بعد از آن است كه می‌توان درباره انیمیشنی كردن چهره‌‌شان روی پرده سینما صحبت كرد.

گفتی كه با قصه یك سرود كریسمسی از قبل آشنایی داشتی؟
بله. این قصه یكی از داستان‌های محبوب دوران كودكی‌ام است. آن را بارها و بارها خوانده‌ام و هر بار از خواندنش لذت برده‌ام. هر وقت این كتاب را باز و خواندنش را شروع می‌كردم، خودم را به جای شخصیت اصلی آن مجسم كردم و نقش او را برای خودم بازی می‌كردم.

در فیلم در نقش چندین شخصیت متفاوت ایفای نقش كرده‌ای. این كار سخت نبود؟
نه زیاد. چون قصه را خیلی خوب می‌شناختم، مشكلی با شخصیت‌های مختلف و متفاوت آن نداشتم. از طرف دیگر، چالش‌های كار بازیگری را دوست دارم. هرچه ایفای نقش سخت‌تر باشد، از بازی در آن فیلم لذت بیشتری می‌برم.

در این فیلم هم گریم سنگینی داری، مثل خیلی از فیلم‌های دیگرت، چرا؟ چه چیزی را می‌خواهی در زیر این گریم پنهان كنی؟
قصد پنهان كردن هیچ چیزی را ندارم. از گریم‌های سنگین استقبال می‌كنم، زیرا چهره مرا به شكل جدید و متفاوتی به نمایش می‌گذارد. این گریم‌ها كمك می‌كند تا یك بازی و حضور تازه را تجربه كنم و این همان چیزی است كه در بازیگری به دنبالش هستم.

نگران آن نیستی كه تماشاچی فیلم، چهره تو را تشخیص ندهد و نتواند تصور كند كه در حال تماشای بازی جیم كری است؟
او وقتی وارد سالن تاریك سینما می‌شود، می‌داند كه دارد فیلم جیم كری را تماشا می‌كند. به همین دلیل جای نگرانی وجود ندارد.

كار كردن با رابرت زمه كیس چگونه بود؟
خوب و راحت، همان طور كه فكر می‌كردم. رابرت فیلمساز بسیار مستعد و خلاقی است و همین مساله باعث می‌شود تا تو هم به عنوان بازیگر، تلاش كنی تا چیزی تازه خلق كنی، تجربه همكاری با او یكی از بهترین تجربه‌های كاری‌ام بود. امیدوارم در آینده باز هم فرصت كار با او برایم پیش آید.

اگر تو را برای بازی در یك فیلم زنده دعوت كند،‌ قبول می‌كنی؟
بله، چرا كه نه؟ او هر نوع فیلمی كه بسازد در آن خلاقیت به خرج می‌دهد. «فورست گامپ» و «مرگ برازنده اوست» ‌او را تماشا كنید، تا متوجه شوید چه می‌گویم. دنیای فانتزی او مرا به حیرت وامی‌دارد. نمی‌دانم این همه شوق و اشتیاق را ازكجا می‌آورد.

سال‌هاست كه صحبت تولید قسمت جدیدی از فیلم موفق «ماسك» است. خبر تازه‌ای در این باره است؟
نه، فكر نمی‌كنم تهیه‌كنندگان فیلم این روزها در فكر تولید قسمت جدیدی از آن باشند. البته این روزها احیای فیلم‌های موفق دهه 80 و 90 میلادی رونق گرفته است. به همین دلیل احتمال تولید قسمت دیگری از «ماسك» را نیز نمی‌توان منتفی دانست.

تو جزو معدود كمدین‌های فعال چند دهه اخیر صنعت سینما هستی، فكر می‌كنی چرا بیشتر بازیگرها علاقه‌ای به ایفای نقش كمدی ندارند؟
متاسفانه فیلم‌های كمدی و نقش‌های كمدی در خود صنعت سینما هم جدی گرفته نمی‌شوند. انگار یك جور كسر شأن است. خیلی‌ها اصلا بدشان می‌آید به آنها لقب كمدین بدهی، انگار كه داری به آنها فحش می‌دهی. شما مراسم اسكار را نگاه كنید. این مراسم آینه تمام نمای صنعت سینمای ماست، ولی چقدر به نقش‌ها و فیلم‌های كمدی اهمیت می‌دهد؟ اگر در این باره حرف بزند یا كسی را نامزد دریافت جایزه كند، متهم به كوته فكری و حتی ابتذال می‌شود. آكادمی اسكار حتما باید فیلم‌های فكور را انتخاب كند تا به عنوان یك مراسم خوب و جدی پذیرفته شود. مرا هم زمانی نامزد دریافت جایزه كردند كه در یك نقش جدی بازی كردم. اما این وظیفه ما كمدین‌هاست كه عقب‌نشینی نكنیم و با استمرار فعالیت‌هایمان، تلاش كنیم تا این حرفه را به جایگاه اصلی‌اش برسانیم و همه را وادار به پذیرش این واقعیت كنیم كه سینمای كمدی و نقش‌آفرینان آنها را جدی بگیرند. طنز قضیه این است كه ما كمدین‌ها می‌توانیم در نقش‌های درام و جدی ظاهر شویم و حتی برای آنها تحسین شویم و جایزه هم بگیریم ولی بازیگران مدعی نقش‌ها و فیلم‌های جدی، نمی‌توانند یك نقش كمدی را خوب و راحت بازی كنند. امیدوارم روزی این تناقض حل شود و ارزش واقعی هر چیزی به همان اندازه‌ای كه هست، محاسبه شود.

تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات